2019 Line-Up

FRIDAY 1st- SUNDAY 10th NOVEMBER 2019

Click on image or title to be taken to full show information and tickets.

Friday 1st   |   Saturday 2nd   |   Sunday 3rd   |   Monday 4th   |   Tuesday 5th   |   Wednesday 6th   |   Thursday 7th   |   Friday 8th   |   Saturday 9th   |   Sunday 10th

WEDNESDAY 30th OCTOBER

8pm
LAUNCH SHOW:

£1 Comedy Night Special
Venue: Canalhouse

FRIDAY 1st NOVEMBER

6pm
Ray Badran
Everybody Loves Ray Man  
Venue: The Castle Inn

7.30pm
Aaron Simmonds
Disabled Coconut  
Venue: Lord Roberts

7.45pm

Friday Night Comedy
Venue: The Glee Club

8pm
Chris Purchase
Agenda Reassignment  
Venue: The Castle Inn

SATURDAY 2nd NOVEMBER

4pm
Daniel Nicholas Oh mate. (long show titles aren’t very good at giving an insight into how the performer is feeling about the show) 
Venue: The Lord Robets

6pm
Scott Bennett
:
WIP
Venue: Navigation

6pm
Danny Posthill
That Bloke Who Does Voices  
Venue: The Old Cold Store

7.20pm

Aaron Twitchen Can't Stop A Rainbow  
Venue: Navigation

7.30pm
Sarah Johnson
's Guide to (Im)Practical Parenting  
Venue: The Lord Roberts

7.30pm
Alex Leam
The Joy of Decks  
Venue: Oscar and Rosie's

 

7.45pm
Saturday Night Comedy

Venue: The Glee Club

8pm
Vince Atta
Massive Attack  
Venue: The Old Cold Store

9pm
Alex Leam: Improv Provocateur

Venue: Oscar and Rosie's
9.30pm

Alex Hylton Get Rich or Die Cryin'   
Venue: Old Cold Store, Vat & Fiddle

9.30pm
Stevie Gray
Arctic Monkeys' Midlife Crisis  
Venue: The Lord Roberts

SUNDAY 3rd NOVEMBER

4.30pm
Tom Short
's Wheel of Misfortune  
Venue: Chameleon Arts Cafe

4.30pm
Jonathan Winfield
The Depression Cure Show  
Venue: City Arts

5pm SOLD OUT
The Parapod Live

Venue: Canalhouse

6pm
Matt Tiller
Slightly Wonky Love Songs  
Venue: Barley Twist

6pm
Lois Mills
Weirdo, A Lois Mills showcase  
Venue: Chameleon Arts Cafe

7pm
Gary John
Herding Cats!  
Venue: The Castle Bar

7.15pm
Alfie Moore
Work In Progress  
Venue: Canalhouse

7.30pm
Desiree Burch:
Desiree's Coming Early

Venue: The Glee Club

7.30pm
Ben Van Der Velde
Fablemaker  
Venue: Chameleon Arts Cafe

7.30pm
Simon Caine
Every Room is a Panic Room When You Overthink Enough  
Venue: Oscar and Rosie's

7.30pm
Chris Stringman
Win. Lose. Delete.  

Venue: City Arts

8pm

Ishi Khan I'mMigrant  
Venue: The Castle Bar

8.15pm
Guy Wah
Triggered: The Voice of Reason?  
Venue: Barley Twist

8.45pm
Tom Wrigglesworth
Greatest Hits & New Bits  
Venue: Canalhouse

9pm
Lovdev Barpaga
Pun-Jabi  
Venue: The Lord Roberts

9pm
Sam Serrano
BOYish  
Venue: Chameleon Arts Cafe

9pm
Dan Webber
Genre Fluid  
Venue: Oscar and Rosie's

MONDAY 4th NOVEMBER

6pm
Glenn Moore
Love Don't Live Here Glenny Moore 
Venue: Lord Roberts

7pm:
George Zach
Greek Comedian of the Year  
Venue: Canalhouse

8pm
Stuart Goldsmith
: End Of

Venue: The Glee Club

8pm
Alex Leam
The Joy of Decks  
Venue: The Castle Bar

8.30pm
Laura Monmoth

Venue: Canalhouse

8.30pm
UoN Comedy Society
 
Stand Up Show   
Venue: Studio Live
8.30pm
Harry Sanders
EnvironMental  
Venue: Barley Twist

9.30pm
Richard Stott
Right Hand Man  
Venue: Lord Roberts

TUESDAY 5th NOVEMBER

7pm
Maisie Adam

Venue: Canalhouse

7.30pm
Amy Veeke
The Year My Vagina Tried To Kill Me  
Venue: City Arts

7.30pm
Kevin Dewsbury and Bexie Archer
:
Tues Night @ Social Club

Venue: Alberts

7.30pm
Alex Leam
Improv Provocateur  
Venue: Chameleon Arts Cafe

8.30pm
Laura Lexx
Knee Jerk  
Venue: Canalhouse

9pm

Tommy Tomski and Taylor SaranicTnT House Share
Venue: Chameleon Arts Cafe

WEDNESDAY 6th NOVEMBER

7.15pm
Ofton Funny Compilation Show

Venue: The Running Horse

7.30pm
Ben Macpherson
Burning Man  
Venue: Lord Roberts

8pm
Rob Beckett
Wallop   
Venue: Royal Concert Hall

8pm
Mark Ritchie
Bob's Not My Uncle and Other Devastating Truths
Venue: Bonnington Theatre

8pm
The Delegate and Others Business Unusual: The Intern 
Venue: The Castle Bar

9pm
Freddie Farrell Jerk-In-Progress
Venue: The Running Horse

THURSDAY 7th NOVEMBER

7pm
Thomas Green
TWEAK  
Venue:  Canalhouse

7pm
Phillip Simon
Who's the Daddy Pig  
Venue: Barley Twist

7.30pm
Andy Fowler
Hope You Like It  
Venue: The Playwright at 38

7.30pm
Mark Vigil
And I feel fine  
Venue: Lord Roberts

7.30pm
Phil Green
Warrior Princess  
Venue: City Arts

8pm
Radu Isac:
 Good Excuses for Sociopaths  
Venue: Albert's

8pm
Alex Black
's Record Collection  
Venue: The Castle Bar

8pm
Kate Smurthwaite
:
Bitch
Venue: Synergy NG9

8pm
Mark Ritchie
Bob's Not My Uncle and Other Devastating Truths
Venue: The City Ground

8.30pm
Larry Dean
Work in Progress  
Venue: Canalhouse

8.30pm
UoN Comedy Society
 
Sketch Show
Studio Live

8.30pm
Professor John
: In a class-room of his own
Venue: Barley Twist

9.30pm
Ben Shanno
n
Another Year Wider  
Venue: Lord Roberts

FRIDAY 8th NOVEMBER

7pm
UoN Improv
Hard Truths: An Improvised Comedy Show  
Venue: Malt Cross

7.30pm
Kathryn Mather
Always Angry - Work In Progress  
Venue: Lord Roberts

7.30pm
Josh Pugh
Maybe the Real Comedy Awards are the Friends We Made Along the Way  
Venue: The Old Cold Store

8pm
Rob Beckett
Wallop   
Venue: Royal Concert Hall

8pm
Kate Smurthwaite
:
Bitch
Venue: Synergy NG9

8pm
Paul Revill: Revillationships 
Venue: The Castle Pub

8pm
Katie Mitchell
She Festers  
Venue: City Arts

8.15pm
The Vox Pops
Comedy from True Stories  

Venue: Malt Cross

9.30pm
Alex Hylton
Get Rich or D Cryin'  
Venue: Lord Roberts

9.30pm

Jack Campbell:  Cheesecake
Venue: Old Cold Store

SATURDAY 9th NOVEMBER

3pm
Kevin Precious
Unholier Than Thou: the Non-Believing Religious Studies Teacher  
Venue: Barley Twist

3.20pm
Patrick Draper
Pat out of Hull  
Venue: Navigation

4pm
 Jeanette Bird Bradley and Natasha Fowler
Exposed  
Venue:  Lord Roberts

4.30pm
Jason Simmons
Comedy Hypnosis Show - Jason Simmons Can Make You Feel Good 
Venue: Barley Twist

4.40pm
Fran Jenking
I’m Your #1 Fran 
Venue: Navigation

5.30pm
Amadeus Martin
Retro Fit  
Venue: Lord Roberts

6pm
Charmian Hughes
What-Not  
Venue: Navigation

7pm
Do The Right Scene

Venue: Malt Cross

7pm
Jonathan Hipkiss
At Least We're Out the House  
Venue: The Old Cold Store

7.20pm
Scottish Falsetto Sock Puppet Theatre
Roll Up!  
Venue: Navigation

7.30pm
Laylo The Magician
No Washing Up!  
Venue: Oscar and Rosie's

7.30pm

Adele Cliff:Undershare
Venue: Lord Roberts

8.15pm
Neil + 1

Venue: Malt Cross

8.30pm
Castle Rock Comedy Club

Venue: The Old Cold Store

8.40pm
Shaggers
Venue: Navigation

9pm
Dan Webber
:
Genre Fluid  
Venue: Oscar and Rosie's

9.30pm
Rob Kemp
[Insert Edinburgh Fringe 2020 show title] 
Venue: Lord Roberts

SUNDAY 10th NOVEMBER

4pm
Gary Delaney

Venue: The John Godber Centre

4.30pm
Richard Pulsford
Roll Up for the Smirking Break  
Venue: The Castle Bar

6pm
Richard Pulsford
It Just So Happened - an alternative history show  
Venue: The Castle

6.30pm
Good Kids
Venue: Barley Twist

7.30pm
Tales Of Whatever
Venue: Oscar and Rosie's

8pm
Russell Kane
The Fast and The Curious  
Venue: Theatre Royal

8pm
Matt Hoss
A Rolling Stone Gathers No Matt Hoss  
Venue: Barley Twist